plecy-kregoslup-ból-plceów-juliusz-słoniewicz

Jak dbać o kręgosłup - Czym jest kręgosłup?

Stwierdziłem, że równolegle do cyklu uczącego przysiadów stworzę serię przedstawiającą kręgosłup, ponieważ trudno poruszyć pierwszy temat nie wspominając o drugim. Jednak poza tym, że oba projekty będą się przeplatały i uzupełniały, to każdy z nich ma na celu zgłębić inną tematykę.



Dlatego dziś zacznę Cię wprowadzać w szczegóły Twojego kręgosłupa. Pokażę jak się pozbywać bólu pleców, co robić, by w pracy przyjemniej się siedziało, jak zapobiec nagłym kłuciom w lędźwiach i wiele więcej. Zaprezentuję filmy i  ćwiczenia, które pomogą Ci zwalczyć dolegliwości i zwiększyć wyniki na siłowni. Tyle wstępu, poświęćmy ten pierwszy wpis na uproszczone fundamenty!

Czym jest kręgosłup?

W najprostszych słowach, które przychodzą mi do głowy to – tuba w środku ciała, przez którą przechodzą przewody elektryczne, łączące się z mięśniami. Jeżeli przewód zostanie ściśnięty lub zerwany – pojawia się ból, a mięsień przestaje działać tak, jak powinien. Innymi słowy, uszkodzony kręgosłup to gwarancja dyskomfortu, który może występować w najróżniejszych częściach ciała.

Przykładowe objawy:

  • drętwienie dłoni i stóp 
  • nagłe kłucie w plecach 
  • uczucie nierozciągnięcia 
  • ból w pięcie, tyle ud, pośladku, często promieniujący od pośladka do stopy 
  • bóle głowy 
  • zesztywnienie 
  • problemy gastryczne
 I nie tylko! Jednak nie chodzi o przestraszenie, a o uświadomienie, że ten kolega w środku ciała jest ważny.

Jak to dokładnie działa?

Początkowa metafora oddaje wszystko, co musisz wiedzieć, ale wizualne i uproszczone przedstawienie zawsze pomaga!

Kręgosłup jest zbudowany m.in. z trzonów kręgów i krążków międzykręgowych. Trzony to twarde struktury, a krążki są miękkie i elastyczne m.in. przez umiejętność wchłaniania wody. Razem tworzą tubę, przez którą przechodzi rdzeń kręgowy – czyli nasze kable łączące mózg z mięśniami.
Obraz nr.2
Obraz nr.1

Wiesz dlaczego z rana czujesz się sztywno, a rozciąganie idzie gorzej niż wieczorem? Bo w nocy krążki wessały mnóstwo wody i rozpychają trzony kręgów. Przez to też człowiek o poranku jest wyższy niż przed spaniem, bo przez cały dzień „dyski” są wysuszane.

Krzywizny kręgosłupa – nasze amortyzatory

Gdyby cała struktura była prosta, to każdy krok wywierałby na nią duży nacisk. Nie byłoby amortyzacji, dlatego natura wykształciła nam krzywizny. Interesujące nas, to:

  1. lordoza szyjna
  2. kifoza piersiowa
  3. lordoza lędźwiowa
Obraz nr. 3Czerwony - lordoza szyjna, Pomarańczowy - kifoza piersiowa, Zielony - lordoza lędźwiowa

Dzięki zachowaniu ich na co dzień plecy mogą działać zgodnie z przeznaczeniem, czyli krążki nie odwadniają się za szybko ani nie naciskają na rdzeń kręgowy (nasz kabel).

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Dlaczego boli mnie kręgosłup?

Powodów może być wiele, ale postaram się zaprezentować w łatwy sposób, jak to działa.

Najprawdopodobniej pogłębiasz lub spłycasz naturalne krzywizny, które wymieniłem w poprzednim punkcie. Każda zmiana w esowatym kształcie kręgosłupa zmienia naciski na krążki, przez co te mogą uciskać rdzeń.

Pamiętaj, że ból zmniejszy się, a nawet zniknie, gdy zaczniesz na co dzień utrzymywać naturalne krzywizny kręgosłupa. Zgłębię ten temat w kolejnych częściach.

Kiedy tak jest? Dziś najczęściej podczas siedzenia (znosisz lordozę lędźwiową) i gdy jesteś zgarbiony (pogłębiasz kifozę piersiową) – wszystko to robisz podczas pracy biurowej.

Trener-personalny-warszawa-juliusz-sloniewicz
Obraz nr.4 – Po lewej – Brak lordozy lędźwiowej, pogłębiona kifoza piersiowa. Po prawej – Brak lordozy lędźwiowej, krążki są miażdżone i uwypuklają się, uciskając rdzeń kręgowy.

Niestety na siłowni takie błędy techniczne występują bardzo często, przez co kręgosłup czuje nacisk rzędu kilku ton!

Obraz nr.5 – 1 – Trzon kręgu 2 – Krążek międzykręgowy 3 – Rdzeń kręgowy

Konsekwencją jest uwypuklenie krążka (strzałka wskazuje miejsce), które powoli napiera na kanał, gdzie przebiega rdzeń.

Zdrowy kręgosłup - balans

Innym powodem jest brak balansu w ciele. Zajmijmy się szyją. W poprawnej pozycji głowa znajduje się na linii z barkami, a odcinek szyjny naszej tuby czuje nacisk rzędu 5 kg. Jej wysunięcie w przód sprawia, że liczba potrafi się zwiększyć do 27kg! A to najsłabszy odcinek kręgosłupa. Ciało reaguje na to spięciem mięśni karku, których długotrwały skurcz prowadzi do potężnych bólów głowy.

Obraz nr.6

To samo dzieje się, gdy masz pogłębioną lordozę lędźwiową (często objawia się wystającym brzuchem i iluzją większego tyłka). Ból nie musi być objawem uszkodzenia kręgosłupa, a spiętych mięśni, które naprawdę dają popalić.



A to nie wszystko, ale więcej opowiem następnym razem, aby zachować w miarę krótką formę artykułów – pigułek.



Mam nadzieję, że zaczniesz teraz inaczej patrzeć na swoje plecy 😉  – Juliusz Słoniewicz Trener Personalny w Warszawie.

Źródła

  1. Obraz nr.1 – „Tajemnice ciała”. Nowa Era. 
  2. Obrazy nr. 2,3,4 – „Bóle Krzyża”. Artur Dziak. 
  3. Obraz nr.4 – Obraz własny 
  4. Obraz nr.5 – http://www.gvsu.edu

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: