Szukaj
Close this search box.
jak-dbac-o-plecy-juliusz-sloniewicz

Jak unikać bólu pleców- odciążaj kręgosłup

Ból pleców oraz dyskopatie, potrafią być podstępne. Powstające latami schorzenia, dopadają nas w najmniej oczekiwanym momencie. Jednak warto wiedzieć, że jednocześnie one odpowiadają za stopniowe uszkadzanie krążka międzykręgowego.

Dlaczego mam dyskopatię?

Na to pytanie wielu szukało odpowiedzi. Jeżeli jako dyskopatię rozumiemy cały system schorzeń oraz doskwierający ból – to na pierwszy plan wysuwają się wieloletnie zaniedbania, drastyczne wypadki, brak wiedzy o odciążaniu pleców oraz genetyka. 

Jeżeli mamy na myśli jedynie zmiany na obrazie MRI, czy RTG, odpowiedzi są te same z małym ALE. Do końca nie znamy przyczyn powstawania dyskopatii, stąd też nie wiemy dlaczego duże zmiany potrafią być niezauważalne, a małe czasem powodują niedowład. W związku z tym, gdy patrzysz na swój rezonans i czujesz się dobrze, ale wynik nie zachwyca – przypomnij sobie następujące słowa: 

Degeneracja kręgosłupa jest normalnym procesem, każdy może mieć zmiany zwyrodnieniowe, ponieważ tak działa nasze ciało. Wynik badania zawsze warto skonsultować z fizjoterapeutą, by uspokoił i wytłumaczył co warto robić dalej.

Dlaczego bolą plecy podczas schylania?

Z tego można wywnioskować, że niektórzy są podatni na schorzenia a inni nie. Dlatego dziś przedstawię instrukcję, które pomogą Ci uniknąć bólu pleców podczas podstawowych czynności na co dzień. Starałem się przedstawić kilka wariantów tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Wskazówki przydają się na co dzień oraz w stanach ostrych. 

Osobiście (zachowując oczywiście rozsądek) korzystam z nich zawsze, nawet gdy plecy mnie nie bolą, ponieważ chcę odciążać plecy i unikać zbędnych obciążeń.

Jak unikać bólu pleców na co dzień

Trener Personalny w Warszawie - Juliusz Słoniewicz

Odkurzanie

Zamian pochylać się z krótką rurą, zastosuj odkurzacz z dłuższą przedłużką. W przypadku długiej i krótkiej rury, polecam wykorzystać ruch zwany hip-hinge (ruch zawiasowy). Lekko wypychamy biodra w tył, uginając jednocześnie kolana (staramy się, by te nie przekroczył kostek, ponieważ chcemy trzymać ciężar ciała na biodrach). 

Tutaj najczęstsza, obciążająca pozycja.
Opcja bezpieczniejsza z wykorzystaniem dłuższej rury.
Znowu obciążająca niska pozycja.
Zdrowszy niski wariant.
I jeszcze jedna wersja stojąc, ale z krótszą rurą.

Inną opcją jest odkurzanie na kolanach, wtedy nawet podwinięty odcinek lędźwiowy powinien być mniej obciążony niż podczas podwinięcia w staniu.

Prasowanie

Prasować można na siedząco, utrzymując poprawną postawę lub na stojąco w lekki rozkroku. Najlepszą opcją byłaby wyższa deska do pracowania, ale o to trudno w takim razie trzeba inaczej unikać bólu. Moim zdaniem największym problemem podczas prasowania jest mocno pochylona głowa w przód, której ciężar wpływa na całe plecy. Jeżeli nie korzystasz z deski, a ze stołu, to możesz zrobić rozkrok z lekkim oparciem o coś pod spodem. 

Pochylony tułów, zwisająca głowa - obciążająca pozycja.
Lekko ugięte nogi i wypchnięte biodra w tył skutecznie odciążają plecy. Głowa już jest mniej pochylona.
Kolejny wariant, tym razem siedzący, warunkiem jest utrzymanie prostych pleców.

Wtedy nogi w ogóle nie powinny się męczyć. Jeszcze inną opcją jest postawienie pod stopą pudełka, na którym oprzemy nogę.

Źródło: life,love and aviation.

Zmywanie

To samo podczas zmywania, robimy lekki przysiad z prostymi plecami i opieramy się o szafkę pod spodem. Identyczny manewr stosować można podczas mycia zębów.

Pochylona głowa powoli napina całe ciało od odcinka piersiowego, po lędźwia.
A tutaj biodra oparte o szafkę, ciało zrelaksowane.

Zakładanie butów

Przy zakładaniu butów polecam długą łyżkę (w końcu nie każdy rozwiązuje buty 😉 ). W przypadku wiązania sznurowadeł jest kilka opcji. Każda z nich zakłada ograniczenia zgięcia w dole pleców.

Zdecydowanie niebezpieczna pozycja.
Mając proste plecy zakładamy nogę na nogę i od razu łatwiej idzie.
Długa łyżka do butów.
Tutaj mam proste plecy, podwijam jedną nogę i bez problemu zakładam buta. Warto też oprzeć się o coś plecami.
Z podparciem nogi na krześle.
Tutaj ruch prawym kolanem na bok, robi miejsce miednicy, by plecy był bardziej proste.

Pranie

Wkładanie rzeczy do pralki –  tutaj mam wrażenie, że najczęściej robimy to z niesamowicie zgiętym kręgosłupem, podczas gdy łatwe rozwiązanie mamy pod nosem. Siadamy na czymś co mamy w pobliżu, można skorzystać z wanny albo krzesełka. Pamiętajcie, by zachować proste plecy, tak jak podczas hip-hinge. Inną opcją jest siedzenie po turecku lub z jedną nogą na stołku i oparcie się ręką o kolano albo samą pralkę.

Chyba wiadomo co tu nie gra ;).
Wariant numer 1.
Opieramy się na kolanie i odciążamy plecy.
Można też przyklęknąć.

Chcesz wiedzieć o kręgosłupie więcej? Sprawdź jak działa – KLIK!

Siedzenie - korzystanie z piekarnika

Teraz czas na siedzenie, warto je wykorzystywać, ponieważ przy pochyleniu, z szeroko rozchylonymi kolanami (to zależy od budowy miednicy, ale gdy tak zrobimy, to można się dodatkowo oprzeć łokciami), warto wykorzystywać przy:

  •  obieraniu ziemniaków 
  •  pisaniu smsów
  •   bawieniu z dzieckiem (wiadomo – zależy kiedy) 
  •  wyjmowaniu prania 
  •  wkładaniu pieczeni do piekarnika 
  •  i wiele więcej
To jest dokładnie ta pozycja.
A tutaj jeszcze jedna piekarnikowa opcja.
I oczywiście niepoprawny sposób.

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Jak podnosić ciężkie przedmioty z podłogi

Podnoszenie przedmiotów podłogi też powinno odbywać się bezpiecznie. Polecam opadanie na jedną nogę, lekki przysiad oraz ciąg jednonóż – dla bardziej sprawnych. W przypadku ciężkich przedmiotów zdecydowanie najlepszy będzie przysiad,. Chociaż gdy mamy do czynienia z wiadrem lub reklamówkami z wysokimi siatkami, warto zastosować lekko wyższą pozycji ( tutaj znowu opcja dla zaawansowanych, dla reszty polecam nadal przysiad).

Zły sposób, wywołujący ból!
Dużo bezpieczniejszy wariant, jednak wymagający pewnej sprawności.
Tu coś dla zaawansowanych, pozycja ciągu, chociaż biodro mogłoby być niżej.
Światny wariant, gdy przedmiot jest średnio-ciężki.
Pozycja nadal w miarę bezpiecznia.

Wstawanie z podłogi, gdy plecy bolą

Podczas ostrego ataku, trzeba myśleć o jak najmniejszym ruchu pleców. Poświęcę temu inny artykuł, jednak teraz pokażę jeden ze sprawdzonych wariantów.

Zaczynamy od pozycji na czworaka.
Podpieramy się na jednej nodze.
Opieramy się nogą o kolano i przenosząc na tę nogę ciężar ciała - wstajemy.

Wyciąganie dziecka z kołyski

Tutaj mam na myśli wszystkie ruchy sięgające. Nieważne, czy wyciągamy dziecko, czy zakupy z samego dna bagażnika/wózka sklepowego. Można zastosować wariant z przysiadem, podobny do tego, co przy zmywaniu albo ruch zawiasowy.

Wiadomo co jest nie tak!
Dobrze znana- bezpieczna pozycja.

Mam nadzieję, że wykorzystacie te porady – pamiętajcie, kręgosłup uszkadzamy na co dzień, właśnie podczas takich prostych ruchów. Gdy udaje Wam się unikać bólu pleców – dbacie o niego. Jeżeli macie swoje pomysły albo chcielibyście bym coś dodał, dajcie znać, będę aktualizował sposoby w swojej grupie na FB – Pokonaj ból kręgosłupa – Juliusz Słoniewicz.

Daj znać, czy porady CI pomogły – Trener Personalny w Warszawie Juliusz Słoniewicz. 

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców