juliusz-sloniewicz-trener-persoanlny

Bóle kręgosłupa - Dlaczego Twój plan na nie działa?

Bóle kręgosłupa nie odchodzą „tak po prostu”, najczęściej jeżeli już raz się pojawił, to wróci. Wtedy korzystamy z usług specjalistów (i słusznie).  Wykonujemy różne plany… ale nie zawsze widzimy rezultaty. Dlaczego?

Bóle kręgosłupa a obawy psychiczne

Ćwiczenia na kręgosłup muszą dawać Ci komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Bardzo często obawiamy się pewnych ruchów, które kojarzymy z dolegliwościami. W związku z tym już przed wykonaniem ćwiczenia będziemy czuć niepewność oraz niechęć, która przełoży się na sygnały wysyłane przez ciało. Zdarza się nawet, że już przy minimalnym ruchu, na przykład przybliżenia pleców do podłogi, czujemy prąd albo ściskanie w plecach. 

Dlaczego? Ponieważ to kojarzy się nam ze zgięciem pleców, podczas którego „wypadł” nam dysk (dyski nie wypadają!). Co ciekawe, bardzo często nie mamy problemu z wielogodzinny siedzeniem, które jest dużo bardziej dewastujące. Z jakiegoś powodu, gdy przychodzi do ćwiczeń, od razu zastanawiamy się, czy nam nie zaszkodzą, natomiast konsekwentnie na co dzień utrzymujemy nieergonomiczną postawę. 

Zaufanie do planu

W związku z tym – do planu należy mieć zaufanie. Jeżeli jesteśmy po znaczącym epizodzie bólowym, to nie ma szans na to, że sami wykonamy plan z internetu albo zaangażujemy się odpowiednio w instrukcje otrzymane po jednej wizycie u fizjoterapeuty lub trenera. Poznanie ciała, zrozumienie ruchów, które możemy wykonywać, zajmuje wiele czasu i właśnie przez brak tego elementu, porzucamy starania, mówiąc – mi nic nie pomaga, próbowałam/łem wszystkiego. 

trener-personalny-warszawa
Jedne z podstawowych pozycji
Trener-personalny-warszawa

Poziom planu treningowego

Ćwiczenia na ból kręgosłupa muszą być dostosowane do naszych wymagań. Brzmi banalnie, ale wcale banalne nie jest. Myśląc o ćwiczeniach wyobrażamy sobie przysiady, wykroki, brzuszki. To kompletnie nie jest ten typ aktywności, co więcej, bardzo często początki zajęć wyglądają tak, że przez godzinę leży się na podłodze i uczy kontrolować oddech. Do tego proste ruchy zmieniające krzywiznę kręgosłupa o 2-3 centymetry. Mam tu na myśli kocie grzbiety, które wiele osób wykonuje niechlujnie, nie zdając sobie kompletnie sprawy z celu ćwiczenia. Większość osób, które zgłaszają się do mnie z bólem między łopatkami, hiperlordozą etc. ma w planie 2-3 ćwiczenia przez pierwszych kilka tygodni. Bo nie chodzi o ilość a o jakość wykonania.

Odpowiednie ćwiczenia

I na końcu rzecz oczywista, ale nie zawsze. Jeżeli mamy problem z plecami, to trzeba wiedzieć dlaczego. Co jest przyczyną i jakie ćwiczenia mogą pomóc w uzupełnieniu procesu powrotu do zdrowia. Chodzi nie tylko o wyeliminowanie zbędnych, za trudnych ruchów, ale o szersze spojrzenie na problem. Jeżeli czuję ból w dole pleców, to musimy też myśleć o górze ciała. Pogłębiona kifoza, tak zwany garb, będzie się przyczyniał nie tylko do bólu między łopatkami, ale też do bólu w lędźwiach. Dlatego warto uzupełnić wtedy dzień o ćwiczenia na górę pleców. 

We wszystkim pomoże Wam odpowiedni specjalista, pamiętajcie informacje zawarte w internecie powinny być wskazówkami, czymś doraźnym i na pewno nie zawsze są to porady dla każdego. Inaczej pomogą komuś z delikatnym bólem po całym dniu siedzenia a inaczej osobie z zaawansowaną przepukliną.

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: