Dlaczego bolą plecy - uważaj na treningu!
W poprzednim tekście przybliżałem Ci sylwetkę kręgosłupa, m.in. to, dlaczego jest ważny. Dziś powoli przechodzimy do tego, co najlepsze, czyli praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy. Skupmy się na podstawowych błędach, czyli – dlaczego bolą plecy?
Rola kręgosłupa podczas ćwiczeń
Dlatego podczas treningu Twoim zadaniem powinno być wykorzystanie potencjału, w jaki wyposażyła Cię natura, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Co więcej, nie ma jednego bez drugiego, brak odpowiedniej techniki poskutkuje zmarnowaniem wytworzonej siły.
Zatracanie krzywizn
Spójrz na przykłady poniżej, czy robisz podobnie?
Hiperlordoza jest częstą przypadłością, spowodowaną głównie przez siedzący tryb życia. Osłabione mięśnie pośladkowe, brzucha i tyłu ud, nie są w stanie utrzymać miednicy w prawidłowej pozycji. Postawa obok przyczynia się do ograniczenia głębokości siadu i pojawieniu bólu w prostownikach pleców. Wyprost ma właściwości chroniące kręgosłup (ale nie oznacza to, że zawsze), dlatego w tym przypadku problemy mięśniowe dadzą Ci się we znaki bardziej niż te stricte związane z kręgosłupem. Jednak mogą być równie dokuczliwe i męczące psychicznie.


Wszystkie informacje zamieszczone w tekście są specjalnie uproszczone, aby łatwiej było zrozumieć sedno. Dla bardziej wymagającej i dociekliwej części czytelników stworzę dokładniejszy opis krążka międzykręgowego oraz tego, jak się zachowuje. To naprawdę fascynujące!
No ale co z tego, że mnie uciśnie? Bolą plecy... i przestaną
Jednak jeśli myślisz, że dysfunkcje spowodowane uszkodzeniem kręgosłupa występują jedynie po 30, to się mylisz! Ból, ograniczenie mobilności przez ucisk nerwu, spięte mięśnie – to objawy, które dosięgają niezależnie od ilości zmarszczek, a często mają jedno źródło.
Co więcej, kręgosłup to genialna struktura służąca do rozkładania obciążenia. Gdy zachowa swój kształt, wykorzystuje maksymalne możliwości. Jeżeli straci naturalne łuki – zabierasz mu potencjał, osłabiasz siebie, a w konsekwencji mniej podnosisz.



Powyżej zaprezentowałem bardzo częsty błąd występujący podczas treningu pośladków. Nadmierne wygięcie w odcinku lędźwiowym (po prawej) oznacza, że prostowniki pleców przejęły większość pracy, natomiast pośladek śpi. Nie raz spotkałem się z zawodem, że „Trenuję te pośladki, ale ani ich nie czuję, ani nie rosną”. Problemem jest złe wykorzystanie generowanej sił. Nie trafia do pośladka, tylko w prostowniki. Poprawna technika zapewnia sukces.
Kilka słów na zakończenie
Mam nadzieję, że Cię nie zanudziłem dzisiejszym tekstem. Niestety nie zawsze udaje mi się zmieścić w pigułkowej formie, ale czasem aż wstyd napisać mniej. Chcę uświadomić Cię powoli, jak ważna jest to struktura i jak łatwo możesz o nią zadbać, dlatego zawsze warto wspomnieć o kilku dodatkowych sprawach!
Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.
- Prawidłowa postawa a ból pleców – czy istnieje wzór dobrej sylwetki?
- Rwa kulszowa – czym jest i jak ją wyleczyć? – plan treningowy do domu
- Zespół mięśnia gruszkowatego – TO NIE RWA KULSZOWA
- Wystająca szyja – popraw postawę, przestań się garbić
- Jak unikać bólu pleców – odciążaj kręgosłup
- Ćwiczenia na ostry ból pleców
- Jak rozpoznać, że mam ból kręgosłupa?
- Pogłębiona lordoza – przywróć plecom naturalny kształt
- Spłycona lordoza – ćwiczenia
- Regeneracja krążka międzykręgowego
- Treningi online