Ruch bioder w przysiadzie - Najczęstszy błąd
Być może kiedyś obiło Ci się o uszy, że przed przysiadem należy wykonać ruch bioder w tył. Ale co to dokładnie znaczy? Często dostajemy na siłowni rady, których nikt nie rozumie, przez co błędnie je interpretujemy. W tym tekście przybliżę to sformułowanie i pokażę niepoprawną interpretację, która psuje siady wielu osobom.
Zacznij ruch od bioder – Hip hinge
No właśnie, „zacznij ruch od wypchnięcia bioder” czy „zacznij ruch od bioder”. To kluczowe pytanie. Spójrzmy na oba warianty, zaczynając od drugiego.
Chcesz przeczytać więcej o hiperlordozie i podobnych błędach? Zapraszam tutaj – Jak dbać o kręgosłup – Czym jest kręgosłup?
Przysiad powinieneś zacząć od ustabilizowania pozycji. Czyli wkręcenia stóp w podłoże, napięcia pośladków, brzucha i złamania sztangi (tak skrótowo mówiąc). Teraz wykonaj spłycony ruch zawiasowy, przez lekkie wypchnięcie całej sylwetki w tył, jednocześnie uginając kolana.

Najważniejsze, co musisz zapamiętać – plecy prosto, one się nie ruszają.
Zacznij ruch od wypchnięcia bioder – Hiperlordoza
Różnica jest diametralna, ponieważ nie angażujesz do ruchu stawów biodrowych, ale kręgosłup. A ten powinien być zabetonowaną prostą linią.
W konsekwencji:
- Możesz mieć trudności z osiągnięciem zadowalającej głębokości.
- Tracisz równowagę przez znaczące wychylenie ciała w przód,
- Wytwarzasz niekorzystne siły ścinające, działające na dyski w odcinku lędźwiowym pleców.
- Rozluźniasz brzuch, więc znowu – brak stabilizacji i siły do podniesienia prawdziwego żelastwa.
- Nadwyrężasz prostowniki pleców, narażasz się na spięcia, bóle w ciągu dnia i nocy.

Zbyt podwinięta miednica
Uważaj, starając się zachować prawidłową pozycję, możesz doprowadzić do ekstremum, które też nie będzie na Ciebie pozytywnie wpływać.

Po raz kolejny ruch odbywa się w kręgosłupie, a jest spowodowany zbytnim napięciem pośladków i mięśni brzucha. Przejaskrawienie prowadzi do kolejnej patologii. Powyżej aż musiałem działa tylko kolanami, ponieważ nie byłem w stanie zrobić hip hingu. Traciłem równowagę i czułem się bardzo nienaturalnie. Na dodatek nie mogłem zejść zbyt nisko.
Podsumowując
Jakie wnioski powinieneś wyciągnąć z tego tekstu? Przede wszystkim znasz już różnice między dwoma popularnymi radami. Warto z tego skorzystać. Jeżeli masz mniejszą mobilność w stawie skokowym, lowbar squat albo lekkie zaczęcie ruchu z biodra są w porządku. Możesz tak robić ładne siady pomimo pewnych ułomności. Co więcej, gdy nie chcesz obciążać kolan, wyjście tyłkiem w tył bywa pomocne. Niestety często jedna zmienna zmusza Cię do zmodyfikowania reszty techniki.
Jednak to, co liczy się najbardziej to świadomość, że są pewne narzędzia, którymi powinieneś manipulować, by czerpać z siłowni jak najwięcej.
Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.
Więcej artykułów
- Prawidłowa postawa a ból pleców – czy istnieje wzór dobrej sylwetki?
- Rwa kulszowa – czym jest i jak ją wyleczyć? – plan treningowy do domu
- Zespół mięśnia gruszkowatego – TO NIE RWA KULSZOWA
- Wystająca szyja – popraw postawę, przestań się garbić
- Jak unikać bólu pleców – odciążaj kręgosłup
- Ćwiczenia na ostry ból pleców
- Jak rozpoznać, że mam ból kręgosłupa?
- Pogłębiona lordoza – przywróć plecom naturalny kształt
- Spłycona lordoza – ćwiczenia
- Regeneracja krążka międzykręgowego
- Treningi online