Szukaj
Close this search box.
juliusz-slonieiwcz-trener-personalny-rondo-onz.jpg

Współpraca online – za i przeciw

Współpraca online z trenerem personalnym wydaje się świetną opcją, zarówno dla trenera, jak i klienta. Jednak, czy korzystając z tego typu oferty, można coś stracić? Po czym poznać, że spotkasz się z profesjonalną i rzetelną opieką?

Tl;dr

O ile konsultacje dietetyczne przez Internet są jak najbardziej sensowne, to już kupowanie treningów często mija się z celem. By osiągnąć wyniki w bezpieczny sposób, musisz znać poprawną technikę, a tę powinien zaprezentować Ci człowiek znający się na rzeczy…

Współpraca online – oczywiste zalety

O zaletach, jakie otrzymujesz Ty, jako klient nie trzeba wiele pisać. Głównie będą to: 

  • Zaoszczędzone pieniądze 
  • Dowolność w chodzeniu na siłownię 
  • Mniejsza formalność współpracy (a co za tym idzie, często mniejszy stres – o tym więcej poniżej) 
  • Możliwość współpracy z trenerem, gdy ten nie ma wolnych terminów

 Od strony trenera personalnego, również sytuacja wydaje się jasna: 

  • Można rozpocząć nową współpracę, która nie wymaga ruszania na siłownię 
  • Przy hurtowym traktowaniu sprawy – duży pieniądz przez wysyłanie każdemu takiej samej diety (nie polecam takich „specjalistów”)

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Konsultacje przez Inernet – hurtowy przemiał

Jednak co z minusami, jak wielu trenerów personalnych podejmuje się tego typu działalności ze względu na drugą zaletę?

Niestety bardzo często duże firmy reprezentowane przez sławnych ludzi ze świata fitness (ale też pojedynczy trenerzy), podchodzą do sprawy „na odwal się”.

Pamiętaj, gdy widzisz sukcesy różnych ludzi, których przemiana promuje pewne serwisy, to nie myśl „dlaczego ja tak nie mogę?”. Mnóstwo osób odpada na tych dietach, a te, które reklamują, miały albo silny charakter i fioła na punkcie celu albo dobrze trafiła pod nich dieta. Tysiące osób korzysta z takich ofert, więc w końcu komuś musi się udać, ale najczęściej to jego zasługa, a nie „świetnego systemu”.

Przykładowo, współpraca dietetyczna nawet nie musi zacząć się od wywiadu, czy konsultacji, wystarczy wpisać swoje dane osobowe, cel i otrzymuje się rozpiskę z posiłkami. Moje wątpliwości brzmią:

  • Co na to Twoje alergie? 
  • Co na to Twoje preferencje żywieniowe? 
  • Jak zareaguje metabolizm? 
  • Jaka jest taktyka działania – to rzadko kiedy się tłumaczy 

W konsekwencji, często zostajesz z mało co mówiąca rozpiską i zerowym wsparciem z zewnątrz.

Pisząc to, miałem na myśli głównie dietę, teraz przejdę do treningu, czyli dużo niebezpieczniejszej części. Bo jak przeciętny człowiek ma zrozumieć ćwiczenia i ich technikę po przeczytaniu nazwy i obejrzeniu filmu instruktażowego na YouTube (a te często kuleją). To bardzo złożony problem, ponieważ:

1. Brak podstaw.

Osoba początkująca nie będzie wiedziała co to znaczy np. „Proste plecy” w czasie ćwiczeń. Do tego często nie rozumie jak należy napinać brzuch. Bez takich elementarnych umiejętności jak wyczucie łopatek, utrzymanie naturalnych krzywizn kręgosłupa podczas ruchów złożonych, używanie brzucha, tłoczni brzusznej, znajomość poprawnego ruchu kolanami i wiele więcej – jedynie co może kupić u trenera, to trwałą kontuzję.

2.Podstawy w praktyce

Włączenie fundamentalnych wzorów do dynamicznej pracy potrafi kompletnie zmienić zasady gry. Należy przygotować na to podopiecznego i umiejętnie nim pokierować.

3.Przygotowanie psychiczne

Wiele problemów i bólów podczas ćwiczeń przechodzi po zręcznym wytłumaczeniu tego, co powinniśmy zrobić, by się udało, czyli przygotowania mentalnego.Należy wykorzystywać pewne sztuczki, jak zmniejszenie stresu przez rozluźnienie, odwrócenie uwagi od frustracji związanej z niepowodzenie itd. W rezultacie kryzys zostaje opanowany, a nowe ćwiczenia pokonane!

4.Instruktarze na YT

Takie filmy często są tworzone przez ludzi sprawnych fizycznie, współpracujących z innymi bardzo sprawnymi „człowiekami”. Każdy zapomina o tym, że wielu klientów nie miało styczności ze sportem od bardzo dawna, a nawet nigdy. Przez takie materiały mogą poczuć się wykluczeniu, opóźnieni, a w ostateczności zniechęcą się do zmiany przez stałe porażki, przy „nawet najprostszych zadaniach”.

5.Żywy człowiek

Nic nie zastąpi człowieka, który stale Cię obserwuje i wyłapuje błędy. Dba o bezpieczeństwo i zauważa niuanse, które mają wpływ na codzienną postawę, a co za tym idzie problemy zdrowotne. Do tego zawsze będzie korygował technikę, gdy ta na skutek zmęczenia, albo znużenia stanie się słabsza. Ważnym elementem jest też sama obecność drugiej osoby, z którą można zamienić kilka słów, zadać pytanie, nabyć nową wiedzę, czy pożartować. To zawsze większa motywacja!

Tyle jeśli chodzi o podstawowe minusy prowadzenia przez Internet. Jednak….
Ładny siad2
Z drugiej strony dobrej jakości materiały wideo z łatwością mogą być ocenione przez trenera i w ten sposób możesz poprawić swoją technikę.

Dobra współpraca online – Po czym poznać odpowiedniego trenera?

Są sposoby na to, by taka praca miała sens, jak i na to, by rozpoznać trenera, który zna się na rzeczy.

Cały czas nie wspominam tu o ludziach wysokozaawansowanych technicznie, mających długi staż, a chcący jedynie kilku porad od zawodowca. Myślę raczej o kompletnym, albo w dużym stopniu, początkującym. Chociaż w tym pierwszym przypadku i tak powinien zostać przeprowadzony przynajmniej jeden trening na żywo, by poznać organizm, na którym się pracuje.
Mianowicie:
  • Przed rozpisaniem planu treningowego, trener powinien zaproponować trening, gdzie zrobi z Tobą kilka podstawowych ćwiczeń.
  • Po rozpisaniu planu przeprowadzi minimum 5 godzin zajęć, gdzie skontroluje technikę
  • Będzie miał ograniczoną ilość miejsc na prowadzenie online
  • Będzie prosił (w konkretnych przypadkach) o wysyłanie dobrej jakości filmów z treningu oraz stale dbał o kontrolę postępów
  • Przeprowadzi dokładny wywiad – historie choroby, alergie, kontuzje, cele itd
  • Spersonalizuje dietę pod Twoje potrzeby (trening z resztą też)
Innymi słowy, potraktuje Cię tak, jakbyś wykupował tradycyjny pakiet, a do tego zastosuje 4 pierwsze wymienione punkty.

Czy warto wybierać prowadzenie przez internet?

To zależy. Każdy ma osobiste preferencje, niektórzy wolą wolność inni lubią, gdy ktoś im pomoże osobiście. Na pewno nie jest to wielkie zło i też można dzięki temu osiągnąć efekty, tylko trzeba trafić na kogoś odpowiedniego. PS: To chyba oczywiste, że u mnie też jest dostępna (klik) współpraca online, nie? 😉

Więcej artykułów

Trener personalny w Warszawie Rondo ONZ, Centrum

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców