juliusz-sloneiwicz-trener-personalny-warszawa

Jak wygląda pierwszy trening personalny

Często przed rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym, ludzie zadają sobie pytanie, jak będzie wyglądał pierwszy trening personalny. Od czego w ogóle zaczynamy. To zagadnienie jawi się jako wielka niewiadoma, która powstrzymuje od zrobienia tego „pierwszego kroku”.

Trening po konsultacji

Pamiętaj! Przed jakimkolwiek treningiem powinna się odbyć konsultacja, podczas której trener zdobywa wiedzę o przyszłym podopiecznym. Czyli przebyte kontuzje, cele, wszelkie problemy zdrowotne. W ten sposób zdobywam pewne wskazówki, którymi będę się kierował podczas pierwszych zajęć.

Pierwszy trening z trenerem personalnym – konkrety

No dobrze, ale jak to wygląda w praktyce. Warto zaznaczyć, że zależnie od przypadku procedura może się różnić. Zwłaszcza w punkcie drugim.

1.Naturalna postawa

Na początku muszę zobaczyć, jak wyglądasz w swojej domyślnej postawie. Czy masz zgarbione plecy, hiperlordozę, albo spłaszczony odcinek szyjny itd. Mam w głowie kwestie zaznaczone w wywiadzie i obserwuję ich związek z rzeczywistością.

2.Testy mobilności/sprawności

Punkt, który przy konkretnych przypadkach, jak np. bóle kręgosłupa albo hip shift w siadzie, jest kluczowy. To tutaj wykonuję testy (brzmi groźnie, ale często kończy się na naprzemiennym unoszeniu kończyn), które pomogą mi w konkretniejszym zdiagnozowaniu problemu. Czasem napieram lekko na dłoń i proszę o oporowanie, a innym razem, gdy interesuje mnie ogólna sprawność, podopieczny wykonuje siady, deski, martwe ciągi, czy podciągania.

Oczywiście każdemu według potrzeb, jeżeli przychodzi do mnie ktoś, kto nigdy nie chodził na siłownię, to nie rzucę go na drążek, nie martw się. Wtedy poszlibyśmy w kierunku obadania wad postawy, umiejętności kontroli poprawnej sylwetki i sprawdzenia miejscowych osłabień (jeżeli wywiad lub obserwacja dały ku temu znaki), by ogarnąć jaką drogę obrać.

3.Przetrenowanie kilku podstawowych ćwiczeń

Tutaj łączę kilka elementów punktu poprzedniego ze wstępnym planem treningowym. Czyli przedstawiam ćwiczenia polegające na kontroli miednicy i łopatek. Sprawdzam jak idzie oddychanie przez przeponę, szacuję jak duże ktoś ma predyspozycje, by się całego materiału nauczyć. Testuję również wstępną metodę naprawy słabych ogniw.

Trener personalny - Przykładowe ćwiczenia

Zdolność do stabilizacji i kontrolowania miednicy.

Umiejętność ustabilizowania korpusu (wykorzystanie mięśni core)

Tutaj należy przyciągnąć miednicę w stronę klatki piersiowej, tak aby zniwelować hiperlordozę.
Tutaj należy przyciągnąć miednicę w stronę klatki piersiowej, tak aby zniwelować hiperlordozę.
Z utrzymaną naturalną lordozą, podopieczny unosi naprzemiennie nogi, tak aby miednica nie chybotała się na boki.
Do tego dochodzą ćwiczenia na łopatki, sprawdzenie innych pozycji, wszystko zależne od przypadku i naszego celu. Oczywiście testów, czy przykładowych ruchów jest ogromna ilość. Ale nie chodzi o rzucanie trudnymi nazwami, a o wykorzystanie prostych narzędzi, by łatwo dotrzeć do podopiecznego. Zwłaszcza jeżeli pierwsze spotkania z trenerem są stresujące – a nie ma się czego bać! 😉
Stabilizacja pozycji, utrzymanie miednicy w naturalnym położeniu, sprawdzenie wytrzymałości mięśni brzucha.l
Stabilizacja pozycji, utrzymanie miednicy w naturalnym położeniu, sprawdzenie wytrzymałości mięśni brzucha.l

Pierwszy trening personalny – jeden z kluczowych etapów

Jak widzisz, pierwsze dni z trenerem osobistym mają dużą rolę w ustalaniu przebiegu reszty współpracy. Rozmowa przy jednoczesnym prezentowaniu ćwiczeń często przypomina o rzeczach, których wcześniej podopieczny zapomniał przytoczyć. Uważam, że ten etap jest niezbędny do skutecznej i bezpiecznej współpracy.

Mam nadzieję,że niedługo się zobaczymy – Trener Personalny w Warszawie – Juliusz Słoniewicz

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: