Szukaj
Close this search box.
Trener Personalny Warszawa

Ćwiczenia na mięsień gruszkowaty

Ćwiczenia na mięsień gruszkowaty potrafią uratować życie jeżeli chodzi o syndromy podobne do rwy kulszowej. Wystarczy 20-30 minut 3 razy w  tygodniu i objawy mijają jak ręką odjął. Dzisiejszy tekst jest kontynuacją serii krótkich artykułów zawierających same ćwiczenia. Po merytoryczne, poparte badaniami wytłumaczenia dotyczące zespołu mięśnia gruszkowatego oraz rwy kulszowej zapraszam tutaj – Rwa kulszowa – jak ją zwalczyć? 

Ćwiczenia na mięsień gruszkowaty

W mojej pracy jako trener personalny widziałem już wiele osób zwijających się z bólu, którego powodem był właśnie pośladek. Dlatego zanim zaczniemy go jakkolwiek wzmacniać, trzeba zacząć od masażu piłką obolałej okolicy. Można też skorzystać z wałka. Zacznij delikatnie krążyć po pośladku, starając się wyczuć bolesne zgrubienie. Następnie przytrzymaj ten punkt i wywołaj na nim presję przez minutę, do pięciu. 

Warto też poprosić kogoś, aby pomasował miejsce łokciem.

Trener-personalny-warszawa
Trener-personalny-warszawa

Rozciąganie mięśnia gruszkowatego

Następnie przechodzimy do ćwiczeń mających rozluźnić mięsień gruszkowaty oraz okolice. Każdy trener personalny powinien wiedzieć jak to zrobić. Poniżej zobaczysz kilka propozycji, najlepiej wykonywać za każdym razem każdą z nich.

trener personalny w warszawie

Bardziej zaawansowaną opcją rozciągania na mięsień gruszkowaty jest gołąb, na początku proponuję skorzystać z opcji siedzącej.

Trener Personalny Warszawa Juliusz Słoniewicz
Trener-personalny-Warszawa

Jeżeli zależy Ci na wyciszeniu bólu możesz poprzestać na tym. W chwili, gdy po kolejnych ćwiczeniach ból powróci też nie idź dalej, wróć do tekstu po dwóch tygodniach wykonywania powyższych zaleceń. Dobry trener personalny wie, że ćwiczenia na mięsień gruszkowaty powinny też zawierać jego wzmacnianie i przypominanie funkcji. Na tym będzie polegać druga część artykułu.

Ćwiczenia na mięsień gruszkowaty - wzmocnienie

Muszla bo tak nazywa się to ćwiczenie jest jednym z podstawowych ruchów, które pomogą CI wyczuć nieaktywny pośladek. Oczywiście unikaj bólu. Ułożenie nóg wpływa na wyczucie mięśnia, dlatego jeżeli nie czujesz nic – podciągnij kolana do góry. Warto później dołożyć to samo, ale z taśmą na kolanach.

Biodro nie powinno się ruszać na boki, dlatego warto oprzeć się o ścianę. Dokładniejsze wytłumaczenie wraz z filmem znajdziesz na mojej platformie ;).

Rotacja kończyną

Ćwiczenie na mięsień gruszkowaty podobne do poprzedniego, ale tym razem stopy się nie dotykają. Biodra nadal w ogóle nie mogą się ruszać. Po uniesieniu kończyny, zaczynasz wykonywać nią skręty. Sprawę ułatwia pomyślenie, że chce się kolanem zbliżyć lekko do podłogi, a jednocześnie stopę unieść do sufitu. 

Trener Personalny Warzawa

Spacer potwora

Bez gumy też będzie okej, jednak najlepiej wykonać tak jak na zdjęciu. Zaczynasz w rozkroku, a następnie robisz jedną noga krok w bok, po chwili dochodzi do niej druga. Kolana muszą być nieustannie w tej samej pozycji. Nie mogą zapadać się do środka. Jeżeli poprawnie wykonaliśmy poprzednie ćwiczenia, powinniśmy czuć podczas tego bok pośladka

Trener Personalny Warszawa Juliusz Słoniewicz
Trener Personalny Warszawa

Ćwiczenia na mięsień gruszkowaty - podsumowanie

To proste ćwiczenia na mięsień gruszkowaty, które przypomną mu, jak powinien funkcjonować, a to zapobiegnie nawrotom problemu w przyszłości. Na zakończenie proponuję ponownie rozmasować się piłeczką i rozciągnąć.

Taki krótki plan wykonujcie minimum 3 razy w tygodniu, najlepiej 5. Każde ćwiczenie po 15-20 powtórzeń, ostatnie trzymaj 30 sekund. Trening powinien trwać około 30-40 minut, by zobaczyć więcej planów oraz powyższe ćwiczenia w formie filmów, zapraszam na moją platformę z ćwiczeniami online – subskrybcja kosztuje tyle co netflix, a można z tego wyciągnąć dużo więcej 😉

Mam nadzieję, że plan pomoże, powodzenia! – Juliusz Słoniewicz Twój Trener Personalny w Warszawie.

Więcej artykułów

Pamiętaj, przed wykonywaniem ćwiczeń skontaktuj się ze specjalista, nie mogę kontrolować Twojej techniki i wziąć odpowiedzialności  za ich wykonywanie. 

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców