Trener personalny warszawa centrum

Przepuklina kręgosłupa, dyskopatia – leczenie

Czy przepuklina kręgosłupa, dyskopatia (wypadnięty dysk) może się cofnąć? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo boli kręgosłupa. Dziś bardzo krótko odpowiem na to pytanie. Po głębszą analizę zapraszam do tego artykułu – Regeneracja krążka międzykręgowego. Wiem, że nie każdy ma czas oraz chce czytać artykuł poparty 80 badaniami, dlatego dzisiaj bardzo krótko odpowiem na główne pytanie, streszczając jego treść.

Przepuklina kręgosłupa, dyskopatia – cofnij to!

Od razu zacznę od sedna – tak da się to cofnąć, około 66,66 procent przepuklin faktycznie się zalecza. (31) Nie wiemy dokładnie dlaczego część chce wrócić do stanu prawie pierwotnego, inne nie, jednak wiadomo, że można im w tym pomóc. Poniżej przedstawię kilka sprawdzonych sposobów, które sam wykorzystuję jako trener personalny w pracy z klientami.

Krążek międzykręgowy – źródło przepukliny

Jednak na początku – moim zawodem jest trener personalny współpracujący na co dzień z przepuklinami, więc wiem, że muszę zaznaczyć jedną fundamentalną kwestię. Krążek międzykręgowy, czyli to, co wywołuje ucisk na struktury w środku kręgosłupa – to co nazywamy potocznie wypadnięciem dysku – nie jest w stanie wrócić do stanu sprzed uszkodzenia. (1)

„Wypadnięty dysk”, „Dyskopatia” (dyskopatia, to nie to samo, co ucisk na nerw, ale tu upraszczam), jest w stanie się cofnąć, jednak sam krążek międzykręgowy nie będzie tak silny jak na początku,w związku z tym bardzo łatwo może dojść do nawrotu choroby. Dlatego musisz o siebie dbać nawet, gdy plecy nie bolą, ponieważ, gdy pojawia się dyskomfort, wtedy jest za późno na działania zapobiegawcze.

Krążek międzykręgowy
Krążek w pierwotnym stanie

To tak jak z zębem. Gdy masz próchnicę i czujesz już ból, to myślisz, że mycie zębów nagle zmyje próchnice? Nie, czeka Cię borowanie oraz uszczuplenie portfela, dopiero potem można myśleć o profilaktyce.

Przepuklina kręgosłupa, dyskopatia - ćwiczenia oraz nawyki

Osobiście uważam ćwiczenia i nawyki odciążające kręgosłup za kluczowe elementy rehabilitacji. Poza wieloma dowodami naukowymi przemawia do mnie wspólna cecha tych dwóch sposobów. Mianowicie codzienne dbanie o siebie. Jako trener personalny stale próbuję przekazać Podopiecznym, że tylko stałe pamiętanie o kręgosłupie, trening profilaktyczny, dostosowanie stanowiska pracy oraz aktywność fizyczna uchowają nas przed bólem pleców i pogarszającą się, objawową dyskopatią.

Jednocześnie jest to najbardziej ignorowane lekarstwo, ponieważ trzeba w nie zainwestować wiele czasu, energii, a efektów nie zobaczymy po jednym dniu, ale po dwóch miesiącach. Jednak gwarantuję Wam – ćwiczenia to klucz do Waszego zdrowia. Poniżej przedstawiam autorskie plany na konkretnie partie pleców.

Zioła, witaminy i inne

Tutaj mam na myśli wszystkie witaminy A, B, C, olejki CBD, wywary z szałwii i inne zioła. Gdybym miał podsumować ich działanie, to powiedziałbym, że owszem mogą działać, ale na rozluźnienie. Większe rozluźnienie napiętych mięśni może zmniejszyć ból, jednak najczęściej ulga jest chwilowa i należy zażywać dane produkty codziennie. W związku z tym widać, że działają na objaw, a nie źródło (w przeciwieństwie do ćwiczeń). (2,3)

Zastrzyki, operacje

W przypadku operacji, najczęściej usłyszycie, że należy czekać tak długo, jak jesteście w stanie normalnie funkcjonować. Jest to opcja jedynie dla ludzi, którzy naprawdę nie mogą żyć przez dyskopatię lub u których sytuacja z innych powodów wskazuje na to rozwiązanie. Dlatego jeżeli macie na rezonansie małe wady, nawet nie myślcie, że traficie zaraz na stół. W ogóle się tym nie martwicie.

Warto też wspomnieć, że w wielu przypadkach operacje nie pomagają, a badania pokazują, że po kilku latach należy operować ten sam odcinek (nawrót przepukliny). Ewentualnie odcinek nad i pod urazem.

W przypadku zastrzyków, wszystko zależy od ich typu, tutaj trzeba pytać i radzić się lekarza. Potrafią zniwelować ból i w przeciwieństwie do ziół, faktycznie zmniejszyć ucisk wywierany na nerw, jednak znowu – bez odpowiedniego dbania o siebie przepuklina szybko wróci.

Więcej artykułów

Referencje
 
  1. Zhong M, Liu JT, Jiang H, Mo W, Yu PF, Li XC, Xue RR. Incidence of Spontaneous Resorption of Lumbar Disc Herniation: A Meta-Analysis. 2017
  2. Rebecca Gordon* and Saul Bloxham. A Systematic Review of the Effects of Exercise and Physical Activity on Non-Specific Chronic Low Back 
  3. James Steele BSc (Hons), Stewart Bruce-Low PhD, Dave Smith PhD, Neil Osborne PhD,Arvid Thorkeldsen DC. : Can Specific Loading through Exercise Impart Healing or Regeneration of the Intervertebral Disc? 2015

Pamiętaj, przed wykonywaniem ćwiczeń  skontaktuj się ze specjalistą, nie mogę skontrolować Twojej techniki i wziąć odpowiedzialności za ich wykonywanie. 

Trener Personalny w Warszawie, Centrum

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: