juliusz-słoniewicz-dlaczego-plecy-bolą

Dlaczego bolą plecy - uważaj na treningu!

W poprzednim tekście przybliżałem Ci sylwetkę kręgosłupa, m.in. to, dlaczego jest ważny. Dziś powoli przechodzimy do tego, co najlepsze, czyli praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy. Skupmy się na podstawowych błędach, czyli – dlaczego bolą plecy?

Rola kręgosłupa podczas ćwiczeń

Przez narrację, którą przyjmuję, może się wydawać, że kręgosłup to krucha struktura. Wcale tak nie jest, właśnie dzięki, jego budowie i wytrzymałości jesteśmy w stanie przenosić ogromne ciężary. Jednocześnie ta cecha budzi tendencję do przeciążania go.

Dlatego podczas treningu Twoim zadaniem powinno być wykorzystanie potencjału, w jaki wyposażyła Cię natura, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Co więcej, nie ma jednego bez drugiego, brak odpowiedniej techniki poskutkuje zmarnowaniem wytworzonej siły.

Zatracanie krzywizn

Stwierdziłem, że nie ma sensu omawiać wszystkich ćwiczeń po kolei. Muszę dać Ci wędkę, nie rybę, czyli powiedzieć, na co w ogóle masz uważać. Ostatnio wspomniałem o krzywiznach i to właśnie one są kluczem. Większość sytuacji, gdy zanikają naturalne łuki, cechuje się podwyższonym ryzykiem.
Masz wrażenie, że coś Ci umyka? Chcesz wiedzieć więcej na temat kręgosłupa? Przeczytaj część pierwszą – Jak dbać o kręgosłup – Czym jest kręgosłup.

Spójrz na przykłady poniżej, czy robisz podobnie?

Hiperlordoza jest częstą przypadłością, spowodowaną głównie przez siedzący tryb życia. Osłabione mięśnie pośladkowe, brzucha i tyłu ud, nie są w stanie utrzymać miednicy w prawidłowej pozycji.  Postawa obok przyczynia się do ograniczenia głębokości siadu i pojawieniu bólu w prostownikach pleców. Wyprost ma właściwości chroniące kręgosłup (ale nie oznacza to, że zawsze), dlatego w tym przypadku problemy mięśniowe dadzą Ci się we znaki bardziej niż te stricte związane z kręgosłupem. Jednak mogą być równie dokuczliwe i męczące psychicznie.

Trener-personalny-warszawa
Czerwona linia pokazuje hiperlordozę lędźwiową. Strzałka wskazuje na szczyt łuku, gdzie najczęściej występuje dyskomfort.
Trener-personalny-warszawa
Lorodoza lędźwiowa przestała istnieć, powstała wręcz kifoza. Mam nadzieję, że błyskawica jest wystarczająco wymowna. Zwróć też uwagę na położenie głowy, lordoza szyjna pogłębiona.
Tutaj sytuacja już jest bardzo groźna. Dyski w odcinku lędźwiowym są ściskane z niesamowitą siłą i wypychane w stronę kanału kręgowego. Jeżeli będziesz tak trenował i na co dzień nie dbał o higienę pleców, nabawisz się ucisku na rdzeń, a to trudno naprawić. Czy warto ryzykować dla ciężaru?

Wszystkie informacje zamieszczone w tekście są specjalnie uproszczone, aby łatwiej było zrozumieć sedno. Dla bardziej wymagającej i dociekliwej części czytelników stworzę dokładniejszy opis krążka międzykręgowego oraz tego, jak się zachowuje. To naprawdę fascynujące!

No ale co z tego, że mnie uciśnie? Bolą plecy... i przestaną

Warto spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Ciało zostało stworzone, aby przetrwać dziesiątki lat, a Ty nadwyrężysz je w wieku 20-30 lat. Co w takim razie będzie się działo później? Jeżeli nie zarabiasz  na podnoszeniu żelastwa, to warto schować ego do szafy i popracować nad techniką, przy wykorzystaniu mniejszych ciężarów.

Jednak jeśli myślisz, że dysfunkcje spowodowane uszkodzeniem kręgosłupa występują jedynie po 30, to się mylisz! Ból, ograniczenie mobilności przez ucisk nerwu, spięte mięśnie – to objawy, które dosięgają niezależnie od ilości zmarszczek, a często mają jedno źródło.

Co więcej, kręgosłup to genialna struktura służąca do rozkładania obciążenia. Gdy zachowa swój kształt, wykorzystuje maksymalne możliwości. Jeżeli straci naturalne łuki – zabierasz mu potencjał, osłabiasz siebie, a w konsekwencji mniej podnosisz.
Tak, jak wspomniałem w opisie. Pozycja obok zapewnia amortyzację i bezpieczne wykonanie ćwiczenia. Żeby jeszcze bardziej zrozumieć, jak działa ciało, musisz zdać sobie sprawę, że wszystko w nim ze sobą współgra. Z jednej strony ma dzięki temu ogromny potencjał, z drugiej poważny minus. Mianowicie uszkodzenie na jednym poziomie będzie miało reperkusje w reszcie systemu.
Prosta postawa
Tutaj sylwetka jest prawidłowa. Zachowane naturalne krzywizny, przez co siły przechodzą przez kręgosłup bez postoju na ogniska, w których się „zatrzymuje”.
Tutaj poprawna pozycja. Barki, biodra, kolana są w jednej linii, a pośladki są mięśniem, który pracuje najbardziej.
Mostek biodrowy z hiperlordozą - Po raz kolejny wadliwe wykorzystanie możliwości. Cały wysiłek zamiast pośladków, wykonują prostowniki pleców. Wiele osób robi ten sam błąd podczas hipthrustów.
Po raz kolejny wadliwe wykorzystanie możliwości. Cały wysiłek zamiast pośladków, wykonują prostowniki pleców. Wiele osób robi ten sam błąd podczas hipthrustów.

Powyżej zaprezentowałem bardzo częsty błąd występujący podczas treningu pośladków. Nadmierne wygięcie w odcinku lędźwiowym (po prawej) oznacza, że prostowniki pleców przejęły większość pracy, natomiast pośladek śpi. Nie raz spotkałem się z zawodem, że „Trenuję te pośladki, ale ani ich nie czuję, ani nie rosną”. Problemem jest złe wykorzystanie generowanej sił. Nie trafia do pośladka, tylko w prostowniki. Poprawna technika zapewnia sukces.

Kilka słów na zakończenie

Mam nadzieję, że Cię nie zanudziłem dzisiejszym tekstem. Niestety nie zawsze udaje mi się zmieścić w pigułkowej formie, ale czasem aż wstyd napisać mniej. Chcę uświadomić Cię powoli, jak ważna jest to struktura i jak łatwo możesz o nią zadbać, dlatego zawsze warto wspomnieć o kilku dodatkowych sprawach!

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: