Szukaj
Close this search box.
hiphinge-jak-robić -przysiady-juliusz-słoniewicz-trener-personalny

Ruch bioder w przysiadzie - Najczęstszy błąd

Być może kiedyś obiło Ci się o uszy, że przed przysiadem należy wykonać ruch bioder w tył. Ale co to dokładnie znaczy? Często dostajemy na siłowni rady, których nikt nie rozumie, przez co błędnie je interpretujemy. W tym tekście przybliżę to sformułowanie i pokażę niepoprawną interpretację, która psuje siady wielu osobom.

Zacznij ruch od bioder – Hip hinge

No właśnie, „zacznij ruch od wypchnięcia bioder” czy „zacznij ruch od bioder”. To kluczowe pytanie. Spójrzmy na oba warianty, zaczynając od drugiego.

Chcesz przeczytać więcej o hiperlordozie i podobnych błędach? Zapraszam tutaj – Jak dbać o kręgosłup – Czym jest kręgosłup?

Przysiad powinieneś zacząć od ustabilizowania pozycji. Czyli wkręcenia stóp w podłoże, napięcia pośladków, brzucha i złamania sztangi (tak skrótowo mówiąc). Teraz wykonaj spłycony ruch zawiasowy, przez lekkie wypchnięcie całej sylwetki w tył, jednocześnie uginając kolana.

 

hip-hinge-juliusz-słoniewicz-trener-personalny
Czerwona kreska – linia uszy, bark, biodro, kolano mniej więcej jedna linia Zielona kreska – biodra, równolegle do podłoża Pomarańczowa – zgięcie w stawie kolanowym (Tutaj ruch jest przejaskrawiony, gdybym siadał z takim hip hingem ze sztangą tak wysoko na plecach, to nie byłby ładny przysiad)
Co rzuca się w oczy? Proste plecy i położenie miednicy dają Ci stabilną oraz bezpieczną pozycję. Powyższą technikę, gdzie ruch prowadzony jest przez biodra, stosuje się przy przysiadzie lowbar, czyli ze sztangą nisko na plecach (nie tak, jak ja mam na zdjęciu). Ten wariant pozwala na podniesienie największych ciężarów. Jeżeli chcesz się go łatwo nauczyć, wyobraź sobie, że sięgasz tyłkiem krzesła.

Najważniejsze, co musisz zapamiętać – plecy prosto, one się nie ruszają.

Zacznij ruch od wypchnięcia bioder – Hiperlordoza

Różnica jest diametralna, ponieważ nie angażujesz do ruchu stawów biodrowych, ale kręgosłup. A ten powinien być zabetonowaną prostą linią.

W konsekwencji:

  • Możesz mieć trudności z osiągnięciem zadowalającej głębokości. 
  • Tracisz równowagę przez znaczące wychylenie ciała w przód, 
  • Wytwarzasz niekorzystne siły ścinające, działające na dyski w odcinku lędźwiowym pleców.
  •  Rozluźniasz brzuch, więc znowu – brak stabilizacji i siły do podniesienia prawdziwego żelastwa. 
  • Nadwyrężasz prostowniki pleców, narażasz się na spięcia, bóle w ciągu dnia i nocy.

 

Czerwona kreska – Wyraźna lordoza lędźwiowa Zielona kreska – Położenie miednicy Czerwone strzałki – Wypchnięte i luźne mięśnie brzucha, pośladki wędrują w tył.
Czerwona kreska – Wyraźna lordoza lędźwiowa Zielona kreska – Położenie miednicy Czerwone strzałki – Wypchnięte i luźne mięśnie brzucha, pośladki wędrują w tył.

Zbyt podwinięta miednica

Uważaj, starając się zachować prawidłową pozycję, możesz doprowadzić do ekstremum, które też nie będzie na Ciebie pozytywnie wpływać.

Czerwona kreska – Zawinięty kręgosłup Zielona kreska – Źle ułożona miednica Pomarańczowa kreska – Zgięcie kolan wymuszone nadmiernym zawinięciem miednicy
Czerwona kreska – Zawinięty kręgosłup Zielona kreska – Źle ułożona miednica Pomarańczowa kreska – Zgięcie kolan wymuszone nadmiernym zawinięciem miednicy

Po raz kolejny ruch odbywa się w kręgosłupie, a jest spowodowany zbytnim napięciem pośladków i mięśni brzucha. Przejaskrawienie prowadzi do kolejnej patologii. Powyżej aż musiałem działa tylko kolanami, ponieważ nie byłem w stanie zrobić hip hingu. Traciłem równowagę i czułem się bardzo nienaturalnie. Na dodatek nie mogłem zejść zbyt nisko.

Podsumowując

Jakie wnioski powinieneś wyciągnąć z tego tekstu? Przede wszystkim znasz już różnice między dwoma popularnymi radami. Warto z tego skorzystać. Jeżeli masz mniejszą mobilność w stawie skokowym, lowbar squat albo lekkie zaczęcie ruchu z biodra są w porządku. Możesz tak robić ładne siady pomimo pewnych ułomności. Co więcej, gdy nie chcesz obciążać kolan, wyjście tyłkiem w tył bywa pomocne. Niestety często jedna zmienna zmusza Cię do zmodyfikowania reszty techniki.
Jednak to, co liczy się najbardziej to świadomość, że są pewne narzędzia, którymi powinieneś manipulować, by czerpać z siłowni jak najwięcej.

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców