Szukaj
Close this search box.
Trener-personalny-w-warszawie

Ćwiczenia na proste plecy - zdrowy kręgosłup

Witam serdecznie w kolejnej część moich pigułek. Dziś ćwiczenia na proste plecy, plan który pomoże Ci zwalczyć stresy dnia codziennego oraz w najgorszym przypadku zapobiec postępującym wadom. W najlepszym, jeżeli będziesz regularnie trenował – gwarantuję, że plecy się wyprostują ;).

Ćwiczenia na proste plecy - rozciągania

Pierwsza część polega na rozciągnięciu przykurczonych partii. W każdej z pozycji zostać 30-60 sekund. Im dużej tym lepiej, jednak układając ten trening na proste plecy miałem w głowie przede wszystkim czas. 

Wieszak

Poczujesz ciągnięcie w wielu miejscach, pozycja będzie bardzo niewygodna, im gorszą masz postawę, tym trudniej będzie wytrzymać. Za każdym razem staraj się przylegać do ściany coraz bardziej. 

trener personalny warszawa

Kot-krowa

Świetny sposób na pozbycie się napięcia we wnętrzu kręgosłupa. Leżąc na czworaka zacznij przechodzić płynnie od jednej pozycji do drugiej. Przytrzymaj sekundę w szczytowym punkcie. Wszystkie ćwiczenia na proste plecy powinny mieć tę pozycję.

Trener Personalny w Warszawie Juliusz Słoniewicz – ból pleców.

Kobra płytka

Poniżej widać kilka sposobów na wykonanie tego ćwiczenia. Bardzo ważna jest progresja i znalezienie najlepszej dla nas pozycji. Im wyżej nie oznacza wcale lepiej. Oczywiście nie każde ćwiczenie jest dla wszystkich – pamiętajmy o tym. 

Jedna z płytszych wersj. Pozycja głowy oraz łopatek jest ważna.
Zamiast na dłoniach, można na przedramionach, jednocześnie pchając łopatki w biodra.
Jedna z wyższych wersji.

Rozciąganie kanapowe - Czworogłowy uda

Kolejny mięsień mający ogromne znaczenie dla położenia miednicy, a tym samym bólu w dole pleców. Biodra muszą zachować ustawienie neutralne. Jedną nogę opierasz o ścianę, a drugą robisz wykrok. Następnie powoli przyciągasz tors do tylnej kończyny tak, aby plecy zachowały prosty kształt.B

Trener-personalny-warszawa
Najprawdopodobniej nie jesteś rozciągnięty, więc Twoja postawa będzie przypominała to po prawej,a nie lewej.

Chcesz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci w pokonaniu bólu pleców? Pragniesz poprawić swoją sylwetkę i zlikwidować wady postawy? Dołącz do mojej platformy, gdzie otrzymasz moją specjalistyczną opiekę.

Jaszczurka

Doskonałe ćwiczenie na proste plecy i ból kręgosłupa. Rozciąga wiele przykurczonych partii, które w ciągu dnia nie mają okazji do ruchu.

Schodzimy biodrem do podłogi, nie klatką piersiową, unikamy zgarbienia.
Noga wyraźnie na zewnątrz, stopa cały czas utrzymuje kontakt z podłogą. Plecy proste.

Ćwiczenia na proste plecy

Po chwili rozciągania czas na ćwiczenia, tutaj proponuję około 15 powtórzeń na każdy ruch. Najtrudniejsze pozycje możesz powtórzyć kilka razy, więcej dowiesz się na końcu artykułu. Myślę, że każdy trener personalny ma swoje ulubione ruchy w inwentarzu – tutaj prezentuję swoje – częstujcie się ;).

Zamykanie szuflady

Podstawowy ruch uczący Cię neutralnej pozycji szyi. Wykonuj go w pracy, w samochodzie, w metrze i w wolnej chwili. Pamiętaj, ze wady postawy  leczy się przede wszystkim nawykami!

Trener Personalny Warszawa
Trener Personalny Warszawa

Wznosy V

Wysunięta w przód głowa najczęściej idzie w parze z zaokrąglonymi barkami, dlatego i nad nimi należy popracować. Jeżeli czujesz się na siłach – możesz w tym ćwiczeniu unieść głowę lekko nad podłogę. 

Twoim zadaniem jest przeniesienie łopatek na plecy tak, by nie podeszły Ci do uszu. Jeżeli poczujesz, że barki są blisko szyi i czujesz napięcie w karku – robisz źle. Dlatego ruch wykonaj powoli i ostrożnie, więcej dowiesz się na mojej platformie online ;).

Trener personalny warszawa
Trener personalny warszawa
Trener personalny warszawa

Martwy robak

Każde ćwiczenie wykonujesz w pozycji ustabilizowanej miednicy – takiej, gdzie dół pleców dotyka lub prawie dotyka podłogi 

Pamiętaj, na filmie pokazuję pełny zakres ruchu, Ty Czytelniku powinieneś go skrócić o przynajmniej połowę. Więcej tego typu porad i dokładniejszych filmów zobaczysz na mojej platformie. 

Brzuszki w sufit

Kilka propozycji na wzmocnienie brzucha w inny sposób, poziom podstawowy. Proste, ale bardzo lekceważone ćwiczenia. Nie liczy się zakres ruchu, a  jego jakość. Chodzi o zaktywizowanie mięśni brzucha, tak by tylko one odpowiadały za uniesienie.

Mostek biodrowy

Na początku ustabilizuj miednicę. Następnie wypchnij biodra w górę, tak by ciało, od kolana po ucho, było w jednej linii. Nie pozwól, aby lordoza była pogłębiona. 

Film 1 i 2 to obowiązkowe ćwiczenia. Film 3 to progresja do pozycji numer 2.

Pamiętaj, przed  wykonywaniem ćwiczeń skontaktuj się ze specjalistą.

Ćwiczenia na proste plecy - podsumowanie

Cały plan powinien zająć 20-40 minut. Możesz wykonać jedną serię każdego ćwiczenia lub wykonać obwody, czyli całość, następnie 2 minuty przerwy i znowu całość. Tak jak wspominałem wcześniej, przy rozciąganiach poświęć 30-60 sekund na pozycję, a przy ćwiczeniach 15 powtórzeń na każdą pozycję. Więcej filmów oraz dokładnych planów treningowych znajdziesz na mojej platformie online – subskrypcja kosztuje tyle co netflix, zdecyduj mądrze – Zdrowy kręgosłup.

Mam nadzieję, że ten trening na proste plecy Ci pomoże – Juliusz Słoniewicz, Trener Personalny w Warszawie 😉

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców