Trener-personalny-warszawa

Czy można ćwiczyć z dyskopatią?

Świetne pytanie, które interesuje każdego, komu wypadł dysk. Każda osoba z bólem pleców chce poprawić swój stan i zacząć w końcu żyć, więc pytania takie jak „Czy można ćwiczyć z dyskopatią” są jak najbardziej na miejscu.

Potraktuję ten wpis jako skrócone przekazanie podstawowej wiedzy, ponieważ w swoich dwóch artykułach pośrednio odpowiadałem na to pytanie. Co więcej, niedługo szykuję tekst poświęcony tylko temu. Głównie streszczam wiedzę zawartą w tym tekście – Regeneracja krążka międzykręgowego.

Trening personalny w dyskopatii?

Odpowiedni trening jest jak najbardziej wskazany. Wielokrotnie udowadniano, że ćwiczenia stabilizacyjne, jak i sam ruch, typu aerobik pozwala na zwalczenie bólu pleców oraz wpływa korzystnie na ich stan.

Jednak jak zawsze należy się zdecydować na aktywność, która faktycznie może nam pomóc. Przynajmniej na początku przygody z bólem pleców. Jeżeli odczuwacie ból pleców podczas długiego siedzenia, to wsiadanie na rower, gdzie ciągle się garbicie nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Co mogę ćwiczyć z dyskopatią?

W zasadzie to jest kluczowe pytanie. Niezależnie od stanu zdrowia uważam, że każdy powinien nauczyć się podstawowych zasad rządzących ich kręgosłupem. Dlatego wizyta u trenera personalnego lub fizjoterapeuty jest pierwszym punktem. Dopiero później po przetrenowaniu spersonalizowanego planu możemy się wziąć za inne aktywności.

Jednak gdybym miał zrobić listę ruchów, których należy się wystrzegać to na pewno znalazły by się na niej zbytnie

  • Wygięcia kręgosłupa
  • Skręty kręgosłupa
  • Zgięcia kręgosłupa

W związku z tym odradzam takie zajęcia jak:

  • Gwałtowny taniec
  • Sporty walki
  • Gimnastykę
  • Yogę (zaawansowaną)
  • Długie przejażdżki rowerem

Wszystkie pozycje, gdzie spędzamy wiele czasu w jednej zgiętej pozycji albo gdzie może nagle się wygiąć kręgosłup niezależnie od nas. Nie oznacza to, że nie możemy w ogóle do nich wracać. Możemy, ale po wcześniejszym przygotowaniu się.

Przez przygotowanie mam na myśli plany wzmacniające brzuch, korygujące wady postawy i uczące świadomośći ciała. Bardzo często czytam na swojej grupie i innych poświęconych bólom pleców, zdania takie jak:

  • „Powiedziano mi że mam się ruszać, poszłam tańczyć i boli nadal”
  • „Próbowałam wszystkiego, taniec, żabka (niedobrze!), biegi i nic”

To są już bardzo zaawansowane aktywności, które powinny być zwieńczeniem rehabilitacji, a nie ich początkiem. Warto zacząć od delikatnych ćwiczeń na plecach, jak nauka oddychania przeponą, nauka napinania brzucha i kontroli ciała. Wiele z nich zobaczysz na mojej platformie treningowej oraz w tekstach poniżej. 

Czy można ćwiczyć z dyskopatią?​

Oczywiście, można, a nawet trzeba, jest to bezpieczne jeżeli poprowadzi nas specjalista. Dlatego w takich przypadkach zawsze polecam znaleźć dobrego trenera personalnego /fizjo, którzy wytłumaczą na czym polega problem, jakie ćwiczenia robić i powie, gdy będziemy mogli przejść na bardziej zaawansowane ruchy

Więcej artykułów

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: