Szukaj
Close this search box.
Trener-personalny-warszawa

Trener Personalny – Czy można ćwiczyć z bólem pleców?

Ból pleców to bardzo niepokojące objawy, kojarzące się ze starością i zakazem wykonywania ćwiczeń. Nic więc dziwnego, że zamiast kierować oczy ku aktywności fizycznej, to sięgamy po proszki. Niestety to błędne koło. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów, bardzo przydatny może się okazać trener personalny. Jednak! Pozostaje pytanie – Czy można ćwiczyć z bólem pleców.

Trener-personalny-warszawa
Pamiętaj,ćwiczenia to nei tylko pompki i podciągania, istnieje szeroki zakres ćwiczeń rozciągających, czy korygujących posturę, które są bezpieczne dla wielu osób.

Trening personalny a ból pleców.

Jestem trenerem personalnym w Warszawie, dlatego poruszę ten temat właśnie pod kątem aktywności fizycznej na siłowni. Jednak na początku powiedzmy kilka słów o samym bólu kręgosłupa.

Jak już wiele razy wspominałem w innych artykułach, ból pleców i dyskopatia bardzo często mają swoje źródło w braku ruchu. Niekoniecznie chodzi o siedzenie, ale też stanie (praca w sklepie). Po wielu latach zaniedbań w końcu plecy zaczną o sobie dawać znać, problem w tym, że najczęściej dzieje się to podczas nagłego zrywu,  który zwykle ma miejsce w czasie ruchu.

Kto z nas nie zna tego strzału w kręgosłupie przy podnoszeniu czegoś z podłogi. Niestety problem w takich chwilach nie leży w samej aktywności, a w tym, że wcześniej latami pracowaliśmy na taki efekt.

Mówiąc krótko, czy można walczyć z dyskopatią za pomocą ruchu? Tak można, a nawet trzeba.

Dyskopatia w treningu personalnym.

Okej, więc aktywność fizyczna nam sprzyja, jednak co, gdy ból pleców nadal trwa. Czy wtedy nadal powinniśmy trenować. Czy można ćwiczyć z bólem pleców? Tutaj odpowiadam stanowczo i zdecydowanie – nie.

  • Jeżeli bolą Cię plecy w trakcie treningu – nie trenuj
  • Jeżeli bolą Cię plecy po treningu – zmień swój plan
  • Jeżeli bolą Cię plecy i chcesz trenować – poczekaj.

Jednak ważny jest też typ treningu – ponieważ, nie ukrywam, że z perspektywy trenera myślałem o czymś bardziej intensywnym. Jeżeli chcesz robić przysiady, brzuszki, pompki i wiele więcej – odradzam.

Czy można ćwiczyć z bólem pleców?

Ale jeżeli chcesz się rozciągać, porobić ćwiczenia relaksacyjne lub bardzo delikatne stabilizacyjne – to jak najbardziej. Bardzo często Podopieczni przychodzą do mnie na trening z bólem pleców, a po godzinie wychodzą bez dolegliwości. W związku z tym, owszem, możemy trenować z delikatnym bólem, ale pod opieką specjalisty i na pewno nie w intensywny amatorski sposób. Często ból pojawia się przy źle wykonywanym ćwiczeniu, co też należy skontrolować, przy takich przypadkach zwykle dyskomfort mija od razu po wprowadzeniu poprawnego ruchu.

Jeżeli cierpisz na okazyjny ból pleców i zastanawiasz się, czy trener personalny lub inna aktywność są dla Ciebie dobre, to tak jak najbardziej. Zgłoś się do specjalisty (trenera,lekarza) i razem sprawicie, że ból przestanie się pojawiać. Natomiast unikaj samotnego treningu obciążeniowego w tej konkretnej chwili, gdy boli. Zawsze przed rozpoczęciem współpracy polecam udać się do fizjoterapeuty. 

Problem z tym pytaniem leży w jego interpretacji, stąd należało podzielić ten tekst na kilka części. Co więcej, zauważyłem, że ludzie często sami nie wiedzą co ich boli. Przez lata braku aktywności nie czujecie swojego ciała i nie wiecie jak boli pośladek, plecy, czy noga. Dlatego możliwe, że unikacie aktywności przez ból związany z, na przykład napięciem mięśnia gruszkowatego, a nie przez dyskopatię.

Trener personalny - strach przed ruchem

Ostatnio naszła mnie pewna myśl. Codziennie piszę i rozmawiam z wieloma ludźmi chorymi na ból pleców. Bardzo często widzę ogromny strach przed ćwiczeniami. 

  • „Czy nie zaszkodzę sobie ćwiczeniami?”
  • „Czy ćwiczenia są dobre na kręgosłup?
Ale te same osoby, które boją się zrobić ze sobą cokolwiek, chwilę po napisaniu komentarza będą siedziały przez 8 godzin na kanapie, potem się byle jak schylą, a na końcu przejadą się metrem z głową wpatrzoną w komórkę. Jasne trzeba umieć ćwiczyć i sam to promuję, ale nie możemy przechodzić ze skrajności w skrajność. Ruch to zdrowie. Jednak odpowiedni, jeżeli masz dyskopatię, którą wcześniej nikt się porządnie nie zajął, to taniec, spacery, bieganie, czy basen – nie zawsze są dobrą aktywnością. Czasem trzeba wykonać konkretny trening przez tygodnie, czy miesiące, by cokolwiek zmienić. 

 

Mam nadzieję, że pomogłem – Juliusz Słoniewicz, Trener Personalny w Warszawie

Więcej artykułów

Pamiętaj, przed skorzystaniem z ćwiczeń skontaktuj się ze specjalistą, nie mogę kontrolować Twojej techniki i wziąć odpowiedzialności za ich wykonywanie, artykuł ma naturę edukacyjną.

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców