Trener-personalny-warszawa

Prawidłowa postawa ciała – ćwiczenia

Prawidłowa postawa uchroni Cię przed bólem kręgosłupa, jako trener personalny w Warszawie dobrze wiem, że kilka prostych wskazówek potrafi obronić moich Podopiecznych przed bólem. W tym artykule przedstawię Ci pigułkę, która pomoże na co dzień wystrzegać się przed przepuklinami kręgosłupa i dyskopatią. Wpis stanowi streszczenie mojego, popartego około 70 badaniami artykułu na temat poprawnej postawy – Prawidłowa postawa a ból pleców – czy istnieje wzór dobrej sylwetki?

Trener personalny centrum

Prawidłowa postawa – lordoza i kifoza

Każdy z nas ma kifozę krzyżową (ona nas najmniej interesuje), lordozę lędźwiową, kifozę piersiową i lordozę szyjną. To całkowicie naturalne łuki, które rozkładają prawidłowo obciążenie działające na nas każdego dnia. Ich zanik będzie powodował niekorzystne siły ingerujące w zdrowie krążka międzykręgowego, wskutek czego ten zacznie wysuwać się w stronę kanału kręgowego. Tam może uciskać nerw lub sam rdzeń, a to wywoła ból.

Prawidłowe krzywizny - Trener Personalny Warszawa
Trener-personalny-warszawa-bol-plecow
Schemat przepukliny kręgosłupa

To cała filozofia stojąca na wypukliną krążka międzykręgowego spowodowaną czynnikami innymi niż nagły wypadek. Każdy trener personalny wie, że brak naturalnych krzywizn równa się bólom pleców i Podopieczny na pewno na nie się skarży. 

Prawidłowa postawa – pilnuj każdego dnia

Prawidłowa postawa wcalenie jest taka trudna do utrzymania. Wystarczy, że odpowiednio dostosujesz stanowisko pracy oraz nauczysz się czuć swoje ciało. Do tego wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które może pokazać trener personalny. Właśnie taki drobny plan zaprezentuję poniżej, całość powinna zająć 20 minut, wystarczy 20 powtórzeń na każde ćwiczenie. 

Zamykanie szuflady

Ćwiczenie polega na delikatnym przybliżeniu brody do krtani. Warto wykonywać codziennie, nawet w samochodzie, pracy, czy metrze.

Trener Personalny Warszawa
Trener Personalny Warszawa

Wznosy V

Tutaj przybliż łopatki do bioder, uważając by nie podciągnąć ich do uszu. Jednocześnie postaraj się napiąć mięśnie między łopatkami – najlepiej zrób kilka razy przed lustrem. Później wciągnij je na kręgosłup i utrzymaj. 

Trener personalny warszawa
Trener personalny warszawa

Mostki biodrowe

Starasz się mocno poczuć pośladki, nie chodzi o to, aby ćwiczenie było wykonywane szybko – ma być zrobione porządnie. Skup się na mięśniu, poprawnej postawie i dopnij brzuch.

Mostek biodrowy z hiperlordozą - Po raz kolejny wadliwe wykorzystanie możliwości. Cały wysiłek zamiast pośladków, wykonują prostowniki pleców. Wiele osób robi ten sam błąd podczas hipthrustów.
Bląd!

Martwy robak

Napnij brzuch, przyklej dół pleców do podłogi i unieś ręce. Następnie utrzymaj pozycję z napiętym brzuchem przez 30-60 sekund. Jeżeli nie czujesz brzucha, to oprzyj ręce na kolanach i pchaj kolanami na dłonie, a dłońmi na kolana.

trener-personalny-warszawa

Wieszak

W oparciu o ścianę wykonaj pozycję widoczną na boku. Jest trudniej niż się wydaje ;). Postaraj się aby plecy przylegały do ściany.

Prawidłowa postawa ciała

Prawidłowa postawa ciała - podsumowanie

To podstawowa wersja programu, która na pewno Ci pomoże, ale w szerszym kontekście czasowym bardziej będzie zapobiegać dalszy zmianom w ciele niż cofać te nabyte. Do tego drugiego należy dodać więcej ćwiczeń i progresję. Jednak uważam, że warto zacząć od małego planu zajmującego 20 minut 3-6 razy w tygodniu niż nie robić nic. Więcej ćwiczeń oraz dokładniejsze plany znajdziesz poniżej oraz na mojej platformie z filmami, ćwiczeniami i treningami – Zdrowy kręgosłup.

Mam nadzieję, że plan pomoże, jeżeli tak, daj mi znać! – Juliusz Słoniewicz, Trener Personalny w Warszawie

Więcej artykułów

Pamiętaj, przed skorzystaniem z ćwiczeń skontaktuj się ze specjalistą, nie mogę kontrolować Twojej techniki i wziąć odpowiedzialności za ich wykonywanie, artykuł ma naturę edukacyjną.

Trener personalny w warszawie

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: