Trener-personalny-warszawa

Ból pleców po przysiadach

Ból pleców po przysiadach to jeden z najczęstszych problemów z jakim się spotykam pracując jako trener personalny w Warszawie. Dotyczy nie tylko ludzi trenujących na siłowni, ale też tych ćwiczących w domu. Jaka jest przyczyna? Już odpowiadam.

Trener Personalny Warszawa

Ból pleców po przysiadach – hiperlordoza

By wykonać głęboki i bezpieczny przysiad wymagana jest poprawna technika, której częścią są proste plecy. Kręgosłup z zachowanymi naturalnymi krzywiznami jest bezpieczny i silny, w związku z tym stanowi optymalne środowisko do podnoszenia dużych ciężarów, ale też bezpiecznego wykonywania codziennych czynności, czy treningu w domu.

Zaokrąglenie pleców, tak zwany buttwink podczas przysiadów, jest błędem stanowiącym duże zagrożenie dla krążków międzykręgowych. Dlatego podczas nauki każdy zwraca uwagę na to, by unikać zaokrągleń w dole pleców. W konsekwencji bardzo często dochodzi do nadinterpretacji ruchu i zamiast neutralnej krzywizny, robimy hiperlordozę. Zbytnio pogłębiona lordoza lędźwiowa, będzie powodować ból pleców po przysiadach, ale też w trakcie.

Po lewej zaczynam od bardzo mocnego wypchnięcia bioder w tył. Po prawej zobaczysz prawidłową technikę. 

Źródłem bólu są najczęściej zbyt napięte prostowniki grzbietu. Mogą też powodować ból pleców dzień po treningu. Co do dalszych objawów, to w grę wchodzą nie tylko kwestie czysto mięśniowe. Dłuższe obciążanie odcinka lędźwiowego może negatywnie wpłynąć na kręgosłup, na dłuższą metę skutkując zmianami kostnymi, dającymi permanentne dolegliwości.

Trener-personalny-warszawa
Pogłębiona lordoza - niepoprawna technika
Trener-personalny-warszawa
Buttwink - też źródło ólu - niepoprawna technika

Tutaj też warto dodać, że pogłębiona lordoza, wymagająca dużego przodpochylenia miednicy, będzie uniemożliwiała wielu z nas zrobienie głębokiego przysiadu. Przy odpowiedniej budowie panewki stawu biodrowego, wystąpi konflikt, który będzie zmuszał dół pleców do podwinięcia się, powodując wcześniej wspomniany buttwink. Jeżeli masz problem z głębokimi siadami – tu może leżeć przyczyna.

Jak robić przysiady? - ćwiczenia na hiperlordozę

By zwalczyć ból pleców po przysiadach musisz:

  • wyczuć lordozę lędźwiową
  • ustawić plecy w pozycji neutralnej
  • poprowadzić cały ruch bez zmian w odcinku lędźwiowym

Powyższe punkty możesz wytrenować, na początku ucząc się jak kontrolować miednicę, a potem wykonując pauzowane siady lub korzystając z tempa. Jednak to nie wszystko. Ćwiczenia zwiększające świadomość ciała znajdziesz na mojej platformie – Zdrowy kręgosłup.

Trener Personalny Warszawa

Ból pleców po przysiadach – dzień dobry

Kolejnym błędem jest zbytnie obciążanie odcinka lędźwiowego podczas wstawania. Popularny błąd, będący połączeniem przysiadu oraz ruchu zwanego „dzień dobry”.

Występuje, gdy w trakcie wstawania zamiast ruszyć biodrem i torsem jednocześnie, zaczynasz ruch jedynie od bioder. Wtedy sztanga/ciężarek w dłoni, wysuwa się mocno w przód, wydłużając dźwignię i zwiększając obciążenie, któremu muszą przeciwstawić się lędźwia. W efekcie albo zaokrąglisz dół pleców, robiąc buttwink i doznasz kontuzji związanej z przepukliną kręgosłupa albo, gdy utrzymasz proste plecy, obciążysz prostowniki oraz kręgosłup.

W każdym przypadku będą Cię bolały plecy, różnica będzie najprawdopodobniej w odczuciu bólu i jego długości. Aby naprawić powyższy problem musisz przećwiczyć cały wzorzec siadu od nowa. Najlepiej poradzić się trenera, który przeanalizuje technikę i dostosuje odpowiednie sposoby nauczania. Często błąd wynika ze złego ułożenia sztangi,błędnego ruchu biodrem lub przesądów, jak na przykład zakaz wychodzenia kolan przed palce. 

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć przyczyny bólu pleców po przysiadach i teraz będziesz w stanie zdiagnozować swój problem – Juliusz Słoniewicz, Trener Personalny w Warszawie

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: