Szukaj
Close this search box.
Trener-personalny-warszawa

Ćwiczenia na ból barku

Ćwiczenia na ból barku są tym bardziej potrzebne im bardziej masz zaokrągloną pozycję ciała. Czujesz po siedzeniu przed komputerem ból w środku stawu? Masz cieśń podbarkową lub ból po wyciskaniu na klatkę? Bardzo możliwe, że wszyscy cierpicie z tego samego powodu!

Stożek rotatorów

Zanim przejdziemy do ćwiczeń, to tradycyjnie kilka słów wstępu. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, wyróżnia się 3 typy budowy barku, w związku z tym nie każdy popełniający ten sam błąd będzie narażony na ból. Chodzi o to, że w naszym barku jest bardzo ciasno, przez co przy niekorzystnym ułożeniu struktury obcierają się, co prowadzi do obrzęku i bólu.

Podczas zgarbionej pozycji, czy też pleców okrągłych występuje właśnie ta sytuacja, dlatego walka z wadami postawy jest tak ważna, ponieważ wpływa nie tylko na plecy, ale i resztę organizmu. By unikać bólu należy przenieść barki z tej zaokrąglonej pozycji to bardziej wyprostowanej. Natomiast w trakcie treningu utrzymywać w pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na ból barku

Aktywacja łopatki

Wracamy do podstawy, czyli aktywacji łopatki, która jest połączona z barkiem. Jeżeli ją przeniesiesz na plecy, to bark też. Wyobraź sobie, że ruszasz tylko łopatką i chcesz ją przenieść na środek kręgosłupa bez aktywizacji mięśni karku. Łopatka przy uchu to błąd.

Trener-personalny-warszawa
Trener-personalny-warszawa

trener personalny warszawa

Wznosy V

Trener-personalny-warszawa

Wykorzystanie umiejętności w trudniejszych warunkach. Pchnij łopatki do bioder odciążając kark, a następnie wciągnij na środek pleców. Na początku będzie trudno, ale musisz uaktywnić mięśnie, które śpią.

Odwodzenie na stożek rotatorów

Trener-personalny-warszawa

Ból barku pokonuje się nie tylko pracą na łopatce. Teraz wzmacniamy stożek rotatorów, który jest mózgiem Twojego barku. Trzymaj  łokieć blisko ciała, i wykonuj delikatne, płynne odwodzenia ręką. Możesz przygnieść łokciem ręcznik, by bardziej usztywnić kończynę.

Pełne ściągnięcie łopatek

Trener Personalny Warszawa

Progresja pierwszego ćwiczenia dokładająca ruch łokciem. Czyli an początku przyciągasz łopatki na plecy, a później jeszcze mocniej je ściągasz, jednocześnie przyciągając łokieć. Pamiętaj, pozycja barków nie może się zmienić, musisz mieć bark w jednej linii z uchem

Trzymanie taśmy na nadgarstkach

Świetne cementowanie postawy. Trzymając łokcie blisko siebie i stale rozpychając taśmę, ściągaj łopatki na kręgosłup

Ćwiczenia na ból barków – podsumowanie

Lubię pracować z barkami, jako trener personalny spotykam się z tym codziennie. To bardzo ruchomy staw, przez co bardzo łatwo o kontuzje. W zasadzie to połączenie kilku stawów, właśnie temu zawdzięcza swoją ruchomość. Tradycyjnie przypominam, że te jak i dużo więcej ćwiczeń z opisem, filmem oraz upakowane w progresywny plan treningowy *a tylko progresja gwarantuje stałą poprawę), znajdziesz na mojej platformie zdrowotnej. Każde z ćwiczeń wykonuj po 20 powtórzeń w 1-2 seriach. 

Mam nadzieję, że pomogłem – Juliusz Słoniewicz, Trener Personalny w Warszawie 😉

Pamiętaj, przed skorzystaniem z ćwiczeń skontaktuj się ze specjalistą, nie mogę kontrolować Twojej techniki i wziąć odpowiedzialności za ich wykonywanie, artykuł ma naturę edukacyjną.

Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też:

Subskrypcja Podstawowa​

59
99
Miesięcznie
  • Platforma Treningowa
  • 7 dni próbnych!
  • Ponad 300 ćwiczeń z instrukcjami głosowymi, wideo i pisemnymi
  • 15 planów na, m.in. - ból w dole pleców, ból w górze pleców, ból kolan, poprawną postawę
  • W każdym planie 2-7 modułów - kupujesz plany na kilka miesięcy do przodu!
  • Jakość treningu jak na żywo!
  • Jeden trening z trenerem, to 220-250 zł, tutaj masz tę wiedzę w formie online za jedyne 59.99 zł
Juliusz Słoniewicz Bóle Pleców