trener personalny warszawa centrum

Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową są niezbędną częścią dobrej rehabilitacji. Ich skuteczność została dowiedziona wieloma badaniami, do których serdecznie odsyłam tutaj. W tym artykule, jako trener personalny mający duże doświadczenie z tego typu wadami, przedstawiam jedynie ćwiczenia na rwę, więcej informacji o samej dolegliwości znajdziecie tutaj – Rwa kulszowa – jak ją zwalczyć?.

Poniższy plan stanowi jedynie wstęp, każda dobra rehabilitacja powinna być poparta wsparciem psychicznym, progresją trudności oraz zależnie od przypadków, innymi działaniami (masaż,prądy etc.)

Ćwiczenia na rwę kulszową

Zależnie od przypadku trzeba zastosować rozluźnienie lub wzmocnienie w ostrożnych dawkach, tak, aby nie podrażnić urazu. Co więcej, podejście zależy od przypadku, dlatego miej na uwadze, że plan jest najbezpieczniejszą opcją, którą znajdziesz w internecie, jednak ja zawsze zachęcam abyś osobiście udał się do fizjoterapeuty/trenera personalnego/ lekarza.

Masaż piłką pośladka

Na początku warto rozmasować okolice, które na pewno dadzą nam w kość podczas rwy kulszowej. Można też zastosować rozciągania. Masaż przeprowadź za pomocą wałka lub piłki. Znajdź twardy napięty punkt w pośladku, a następnie wywołuj na nim presję przez około 2-4 minuty. Z czasem możesz naciskać coraz mocniej lub przejechać piłką w inne miejsce.

trener personalny w warszawie juliusz
Trener-personalny-warszawa

Rozciąganie pośladka

Tutaj rozciągamy pośladek oraz jego bok, ćwiczenie możesz też wykonać na siedząco, zakładając nogę na nogę. Tak, by kostka była na kolanie. U ludzi nierozciągniętych już to wywoła dyskomfort w boku pośladka. Jako trener personalny w Warszawie cały czas męczę Podopiecznych tym ćwiczeniem 😉 

trener personalny w warszawie

Ćwiczenia na rwę kulszową

Następnie wykonujemy ćwiczenia mające nas nauczyć napinać brzuch i wzmacniać dół ciała. Najczęstszym błędem podczas rehabilitacji jest wykonywanie ćwiczeń na rwę kulszową bez umiejętności napinania mięśni brzucha,m.in. Poprzecznego.

Nauka oddychania przeponą

Oddychanie przeponą jest kluczowe da prawidłowego napięcia brzucha, w związku z tym warto nauczyć się tej techniki,  by efektywniej trenować. Poniżej umieszczam zdjęcie jednego z ćwiczeń, które mają nauczyć oddychania przeponą. Zdjęcie pochodzi z mojej platformy do treningów online. 

Warto się podczas tej pozycji zrelaksować, zamknąć oczy i wyciszyć ból. Doskonałe odcięcie się od stresu i kłopotów, należy pamiętać, że sfera psychiczna też bardzo cierpi podczas rwy kulszowej, stąd każdy moment, gdy nie myślimy o naszych problemach jest na wagę złota.

trener-persoanlny-warszawa

Unoszenie oraz wyprost nogi leżąc

Jeżeli umiesz oddychać przez przeponę i jednocześnie napniesz brzuch, czas przejść do delikatnych ćwiczeń, które pobudzą Twoją stabilizację głęboką. Wyobraź sobie, że cały ciężar ciała spoczywa na pępku, biodra są nieruchomo, a nogi jedynie lekko muskają podłogę. Ruch wykonuj bardzo powoli.

trener personalny w warszawie
trener personalny w warszawie
trener personalny w warszawie
trener personalny w warszawie

Ptak-pies

Kluczowe ćwiczenie podczas którego musisz się napiąć tak, jak przy poprzednich i utrzymać równowagę. Jeżeli czujesz ból lub aktualnie jest za ciężko – odpuść. Wiele osób myśli, że to ćwiczenie jest łatwe, ponieważ wykonuje je szybko i byle jak – nie bądź jedną z nich – tutaj prezentuję poprawna technikę – Jedno ćwiczenie na każdy ból pleców

Na początku proponuję, by tylna noga miała stale kontakt z podłożem.

Pozycja wyjściowa – kręgosłup prosty, brzuch napięty, kolana pod biodrami, barki mniej więcej prostopadle do podłoża.

Mostek biodrowy

Aktywujemy pośladek, mając jednocześnie napięty brzuch i utrzymując neutralną lordozę lędźwiową. Kolejne kluczowe ćwiczenie, bez którego dalsza rehabilitacja nie może się obejść.

Martwy robak

Trener Personalny w Warszawie

Przyklej plecy do podłogi, napnij brzuch i mocno oddychaj przeponą. 

trener-personalny-warszawa

Ćwiczenia na rwę kulszową – podsumowanie

Tego typu urazy nie powinny być leczone za pomocą artykułów w internecie, jednak doskonale wiem, że i tak każdy pierwsze co robi, to sięga właśnie tam. W związku z tym przygotowałem najmniej inwazyjną opcję ćwiczeń, jednocześnie zachęcając, byście przede wszystkim kontaktowali się ze specjalistami osobiście (na przykład ze mną ’) ). Jeżeli powyższe ćwiczenia pomogły i chcecie więcej, zapraszam do mojej platformy z ćwiczeniami online, gdzie prowadzę Podopiecznych online, tam zobaczycie filmy z powyższych ćwiczeń na rwę kulszową . Pomyśl o tym, jak o netflixie dla kręgosłupa ;). Mam nadzieję, że pomogłem – Juliusz Słoniewicz Trener personalny w Warszawie ;). Pamiętaj, przed ćwiczeniami skontaktuj się ze specjalistą, tekst ma charakter edukacyjny i nie mogę wziąć odpowiedzialności za wykonywanie ćwiczeń.
Chcesz poznać szczegóły współpracy ze mną? 

Napisz przez zakładkę Kontakt albo wypełnij formularz Bezpłatnej Konsultacji. Prowadzę treningi w Cityfit Rondo ONZ, a konsultacje najczęściej w Green Cafe Nero Rondo ONZ.

Do zobaczenia!

Sprawdź też: